Okul Uyum Problemleri
Okul Uyum Problemleri

Okul Uyum Problemleri


Çocuklardaki gelişim dönemlerine bakıldığında her gelişim döneminin kendine özgü kazanımları, gerçekleşmesi beklenen hedef davranışları bulunmaktadır. Okula başlama çağı da çocuklar için oldukça önem taşıyan bir dönemdir. Bu dönemde bazı çocuklar okul hayatına çok kolay adapte olurken, bazı çocuklarda uyum problemleri görülmektedir. Okula uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayan çocuklar üzerinde gereken çalışmalar yapılmalıdır. Aksi takdirde gelişim dönemlerinin gereksinimlerini karşılayamayan çocuklar bu gereksinimleri bir sonraki dönemlere aktarır ve kazanması gereken becerileri kritik dönemde gerçekleştiremez. Kritik dönemde kazanılamayan davranışlar çocuklarda psikolojik sıkıntılar doğurabilmektedir.

 

Okul çağı, çocukların sosyal çevre ile iletişiminin arttığı, akademik anlamda gerekli becerileri kazanacağı fiziksel ve psikolojik açıdan hazır olduğu dönem olarak kabul edilir. Bazı çocuklar gerekli gelişimi tamamlamasına rağmen uyum problemleri ile karşılaşır. Böyle bir durumda okul ve aile çocuğa destek sürecini işbirliği içinde yürütmelidir. Birlikte kararlar alınmalı, çocuğa yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

 

Bu çalışmalar yapılırken okul içinde çocuğun okul ve arkadaş ortamına uyum sağlayacağı etkinliklere yer verilebileceği gibi aile içi ve ev ortamında da çocuk desteklenmelidir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki görünürde çocuğun gelişiminde herhangi bir sıkıntı gözükmemesine rağmen altta yatan bazı problemler olabilir. Örneğin küçük kas gelişiminin yetersizliği çocukta kalem tutma becerisini geliştirmesinde zorlanmasına neden olur ve bu durum çocuğu okuldan uzaklaştırabilir. Bu gibi durumlar da göz ardı edilmeden çocukta fizyolojik bir neden olup olamayacağı da akıllarda bulunmalıdır. Eğer öğretmenler böyle bir durumdan şüpheleniyorsa aileye gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapmalıdır.

 

zile okul uyum problemleri,zile okul uyum problemleri merkezi,zile okul uyum problemleri nedir,zile okul uyum problemleri eğitimi,zile okul uyum problemleri eğitim merkezi, 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014